Menu

6 tipů, jak neplýtvat vodou a ušetřit - Přírodní produkty na jednom místě, kosmetika-domácnost

6 tipů, jak neplýtvat vodou a ušetřit

6 tipů, jak neplýtvat vodou a ušetřit

Ekologie
zveřejněno 21.01. 2019
Markéta MARKÉTA, redaktor
1816x
5 minut čtení

 

VODA

Bez ní bychom nepřežili více, než tři dny. Uschly by všechny stromy, rostliny i tvorové a z naší modré planety by se stal neživý kámen. A přesto, i když je to naše největší bohatství, tak jí plýtváme, jak se nám zrovna hodí. Tak schválně... Když si čistíte zuby, zastavujete vodu? A koupete se třeba jen jednou týdně, zbytek jsou svižné sprchy? A co všechno splachujete do záchodu? Aha! No, pojďme se na to společně mrknout.

Určitě jste si všimli, že jsou poslední léta neskutečně teplá. Teda, já to miluju. To letošní jsem byla v blahu. Jenže... Všimli jste si, jak bylo všechno okolo nějak zdechlý. Žádná turbo zelená. Letošní léto ne! A i když je to teplo příjemný, teda pro mě jo, tak i u nás už to začínáme slušně pociťovat. Vody sakra ubývá! Pojďme tedy začít u sebe a pár litrů denně ušetřit jen škrtnutím zbytečných zlozvyků.

 

Pár čísel:

  • Vody je na světě dost, ale jen méně než 1 % z jejího celkového množství může být pitná. Z té mořské pitnou neuděláte.
  • Víte, že průměrná česká spotřeba vody se pohybuje okolo 90 litrů na osobu za den?
  • Za rok je to 33 850 litrů na osobu.
  • A jedna čtyřčlenná rodina spláchne 135 400 litrů vody. 
  • Největší spotřeba se koná na záchodě a při osobní hygieně. 

 

Tohle však můžeme ovlivnit my všichni. Každý z nás. Stačí škrtnout zaběhnuté zvyky a myslet na to, že se díky pitné vodě máme naprosto luxusně. Nemusíme pro ni ani sejít schody ke studni, natož jít několik kilometrů. Teče nám z kohoutku a co mě teda týrá, splachujeme jí i záchod. I vy můžete ušetřit pár litrů denně, které se v roční spotřebě neskutečně ukáží a mimo to, že ušetříte, necháte je v přírodě, která umí vodu lépe udržet a využít než my lidi. To za to stojí, no ne?

6 tipů, jak šetřit vodou

1. Ten nejjednodušší je při každodenní očistě. Při čištění zubů zastavujte kohoutek. Jen pří této aktivitě totiž proteče 20 litrů pitné vody jen tak do odpadu. To je rychlovka za pět minut, co?

2. Stejně tak je dobré si uvědomit, že pokud máte vanu jako relax, měli byste tento rituál používat spíše svátečně. Na jednu plnou vanu může padnout až 100 litrů vody. To je na půlhodinku v horké vodě celkem dost. Proto je dobré namontovat perlátor na váš kohoutek a omezit koupačky na třeba jednou týdně. 

Objevte perlátory. Kterým je jednoduché zařízení, co máte namontované na kohoutek za chviličku. Omezuje průtok vody tím, že ji provzdušní. Objem průtoku působí úplně stejně jako obvykle, ale úspora vody může být i více než 60 %. Komfort + šetření!

3. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Víte, že pokud si nenapustíte dřez, ale myjete pod tekoucí vodou, spotřebujete až 46 litrů pitné vody? Proto se doporučují myčky. Ty si poradí s velkou hromadou špinavého nádobí a jen za zlomek objemu. Myčky spotřebují v průměru 13,5 litru vody. Pokud nemáte myčku, namontujte perlátor. Nádobí umyjete stejně dobře, jen ušetříte až 60 % vody.

4. Víte, že nejvíce vody protéká našimi domácnostmi záchodem? Na splachování záchodu padne až 46 litrů za jeden jediný den. Přitom je to tak jednoduché a není potřeba vše splachovat celou nádržkou. Řešením je výměna wc za nové s dvojčinným splachováním nebo to jde i jednodušeji. Stačí instalovat jednoduché závaží. Říká se mu WC stop, který stáhne uzávěr vody v nádržce a tak velmi výrazně šetřit.

Víte, že průměrná česká spotřeba vody se pohybuje okolo 90 litrů na osobu za den?

5. Pokud to jen jde, využívejte dešťovou vodu. Na zalévání trávy i všeho, co máte na zahradě a doma. Tahle voda je měkká a rostliny za ni budou mnohem raději. Ušetříte tak desítky litrů vody. Na to stačí postaru sud u okapu. A z něj pak rozvedené zavlažování. Pokud nemáte zahradu, soudeček nebo hezký kyblík můžete mít i na balkóně. Ten pak slouží i jako pítko pro ptáčky. 

6. Při mytí zeleniny a ovoce se také velmi plýtvá vodou. Nemusíte ji hned vylévat do odpadu. Je čistá a bude se hodit pro zalití vašich květin nebo plodin na zahradě. Stačí ovoce a zeleninu umývat ne pod tekoucí vodou, ale v nějaké nádobě. Zajímavost: A víte taky, že nemusíte vylévat vodu z vařených vajíček? Tu pokojovky milují taky. A zatímco čekáte, než poteče teplá voda, sbírejte čistou tekoucí vodu a použijte ji pro zálivku rostlin. PS: Jen pozor, ať je zbytečně nepřeléváte:-)

 

Markéta

Markéta

Redaktor

Více článků

Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

Chcete přispívat do našeho krasoblogu?

Kontaktovat