Menu

7 velkých českých firem omezuje plasty! - Přírodní produkty na jednom místě, kosmetika-domácnost

7 velkých českých firem omezuje plasty!

7 velkých českých firem omezuje plasty!

Ekologie
zveřejněno 25.02. 2019
Markéta MARKÉTA, redaktor
1258x
4 minuty čtení

Od začátku mě tak trochu mrzelo, že nemám po ruce dostatek českých čísel. Jak je to u nás s plastem. Jak se to mění nebo nemění. Tady se, jak už je zvykem, tak nějak všeobecně mlčí. Společnost nic neřeší, velké české firmy dělají, že se jich to netýká. A ano! Můžete podotknout... Vždyť část z lidí to alespoň mění u sebe. Jo! A to je boží! Proto tyhle články taky píšu. Šířit nějakou tu osvětu se prostě musí. Je to potřeba. Jenže, nebudeme si nic nalhávat, my jsme jen ty rybky v tom zahumuseném moři, rybníku i říčce za barákem. Ale! 

Zvolávám hlasité hurá! Už i u nás se velké české firmy konečně rozhoupaly pro ekologičtější provoz. A já si myslela, že se všichni proberou, až když okolo naší krásné země bude vše ze škrobu, skla a prostě všemožného eko materiálu. No dobře, abych nebyla tak zlá, jsem na náš národ hrdá. Víte, že jsme druzí - hned za Belgičany - v recyklaci odpadu? Je naprosto skvělé, že jako národ cítíme zodpovědnost za stav životního prostředí a za to nám od srdce tleskám. 

Tak a teď přišel čas na ty velké firmy. A víte, jaké to jsou?

Právě tento týden se sedm firem zavázalo ke slibu, že omezí jednorázové plasty. Sami na to nepřišly. Popíchlo je ministerstvo životního prostředí. To vytvořilo kampaň #dostbyloplastu.

Je to skvělé! Jak se tady navzájem nabádáme k tomu, že si bereme svůj hrníček a na sváču si raději sedneme do bistra nebo si to vezmeme sebou do vlastní misky, tak teď už to půjde zase o kus snáz. 

CrossCafe, Bageterie Boulevard, Ugo, Benzina, České dráhy, Leo Express a přidali se i pražští kavárníci Dudes and Barbies.

Tihle velikáni, kam se chodíme najíst a jejich odpad byl do teď z velké části plastový, nahradí právě plastové nádobí a kelímky za mnohem příjemnější porcelán a příbory vrátí zpět do nerezu. Zruší nesmyslná brčka a míchátka. Také chtějí omezit separátní balení přísad, jako jsou dresinky, koření, cukr a jiné. 

Zajímavost: Víte, že Benzina je jedním z největších prodejců kávy v ČR? Odteď si klidně doneste svůj hrníček, Keepcup a jiné. V ČR se za rok vyrobí něco kolem 20 tisíc tun plastového nádobí a 240 tun obalového plastu za rok. To je slušný randál. Bude to do budoucna míň?  

Podpořte projekt #dostbyloplastu a nechte si oblíbené kafe připravit do svého kelímku. Jídlo do své krabičky nebo klasického jídeláku. Teď už to půjde. Státní zdravotní ústav a ministerstvo zdravotnictví připustilo, že lze dostat kávu do osobního hrnku nebo opakovatelně použitelného kelímku, a tak stejně je to i s krabičkami na jídlo. 

A taky mi napište pod příspěvek, jak se vám tenhle posun líbí, co na něj říkáte?

 

Mějte moc prima víkend. Markéta

Markéta

Markéta

Redaktor

Více článků

Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

Chcete přispívat do našeho krasoblogu?

Kontaktovat