Menu

Cestujete? Tyto tipy musíte znát! - Přírodní produkty na jednom místě, kosmetika-domácnost

Cestujete? Tyto tipy musíte znát!

Cestujete? Tyto tipy musíte znát!

Volný čas
zveřejněno 18.04. 2022
Adela Kožinová ADELA KOŽINOVÁ, redaktor
211x
4 minuty čtení

Hlavní sezóna dovolených a eurovíkendů je za dveřmi. Přemýšlíte, jak se zabalit tak, aby vám z kosmetiky nikdy nic nechybělo? Jak ušetřit místo po cestě tam i zpět? Nebo jaké produkty můžete využít různými způsoby tak, aby se z nich staly produkty univerzální? A jde to vůbec? Ať už cestujete pravidelně, nebo se někam chystáte letět poprvé, jsem zvědavá, jestli všechny tyto cestovní life-hacky znáte.  

Pokud cestujete letadlem, možná jste nevěděli, že při kontrolách

- Můžete mít jídlo a svačinu, pouze pití vynechejte (to neplatí pokud cestujete s dětmi, běžně mi buď vodu pro dceru kontrolovali, nebo stačilo, abych se z lahve napila). Co se týká svačiny, tu si sice můžete koupit na letišti, ale pro dietáře (bezlepek, atd.) doporučuji mít alespoň nějaké sušenky. 
- Můžete mít prázdnou lahev. Můj tip je vzít ji na letiště rovnou prázdnou, protože se může stát, že ji zapomenete vylít a před kontrolami budete pít o 106, protože tam vám ji většinou vylít nedovolí, maximálně vyhodit. Lahev se vám ale 100% bude hodit i během dovolené a pokud nechcete aby zabírala místo, jsou různé skládací varianty.
- Nemusíte mít kosmetiku v jednorázovém pytlíku. Ve většině případů stačí, když budete mít průhlednou klasickou taštičku na kosmetiku. Díky tomu ušetříte planetu od dalších jednorázových a zbytečných pytlíků. No a pokud byste si náhodou jednorázový pytlík vzít museli (za zhruba 6 let co takto létám, se mi to ještě nestalo), nevyhazujte ho a využijte jej i na cestu zpět.

TIP: Znáte komplexní jídlo v prášku NATUty? Na cestování je to skvělá varianta, protože prášek stačí zalít vodou a překvapí vás, jak dobře chutná! Kamila ho pro vás testovala v tomto článku. 

Jak zabalit kosmetiku

Balení kosmetiky je pro většinu lidí nekonečný boj, do letadla navíc musíte mít maximálně 1 litr tekutin po max 100 ml balení. Ale za ty roky cestování jsem se už naučila, že vlastně není potřeba ani 0,5 l tekutin a jde to poměrně snadno. Miluju univerzální produkty, případně produkty, ze kterých si univerzální sama vytvořím. 

- Berete na čištění pleti zvlášť produkt a zvlášť tamponky? Místo, abyste přelívali vodičku do menší lahvičky, tak si připravte rovnou tamponky nasáklé vodou. Ušetříte tím místo a vlastně i čas při čištění pleti. Nejčastěji využívám obal od Angelic deodorantů, jde totiž snadno strhnout nálepka z obalu, takže u nás doma má už i uplatnění na koření, atd. 
- Do obalu od čoček se toho vleze... Do jedné strany můžete dát oblíbený krém, nebo sérum, do druhé strany klidně make-up. Zdá se, že jsou ty nádobky malé, ale věřte mi, pokud někam neletíte na delší dobu, vystačí to klidně i na týden.
Make-up lze využít jako korektor. Věděli jste, že stačí nechat pár kapek tekutého make-upu zaschnout a ten potom můžete využít jako korektor? Občas to aplikuji i doma, protože je pak přesně v tom odstínu, který potřebuju. 
- 1 produkt využijte na víc způsobů. Rtěnku můžete použít i jako tvářenku a pokud máte modré oči, nemusíte se bát použít ji i jako stíny (u hnědých a zelených by to mohlo působit uplakaným dojmem). Bronzer zase využijte kromě konturování i jako oční stíny. No a gel na vlasy (ten si pravidelně půjčuju partnerův) můžete využít jako fixaci na obočí (a stejně tak gelem na obočí můžet přejet vlasy, aby nebyly neposedné). 
- Co jde, nahraďte tuhou kosmetikou. Tuhé mýdla a šampony už určitě znáte. Můžete si pořídit ale i tuhý kondicionér, intimní tuhé mýdlo (pro ženy i muže), tuhý odličovač, nebo pastu na zuby v tabletách. Pro ušetření místa si můžete do jedné krabičky připravit jen malý kousek od každého z produktu. 

Co byste na cesty (ne)měli zapomenout

- Rolvak. Je to vlastně nepromokavý pytlík, který můžete použít na svačinu na cestu, na místě dovolené třeba na dobroty z trhů, no a nebo i na mokré plavky. Na cesty si nikdo nechce brát zbytečnosti, ale věřte mi, že rolvak mezi ně nepatří a pokud jej nenecháte celou dovču na ubytování, budete za něj ještě pořádně vděční. 
- Pokud léky, jen základ. Máte-li děti, vemte základní péči (náplast, něco na snížení teploty, na průjem). Pokud se ale chystáte třeba někam východ, léky na střevní potíže většinou nemá cenu brát z domu. Chytí-li vás faraonova pomsta, pomohou nejvíce léky místní. A vlastně předpokládám, že ať se stane cokoli a nebudete mimo civilizaci, vždy si můžete potřebnou péči zajistit na místě. 
- Stejné je to třeba s repelentem. Může se stát, že ty naše budou fungovat na místní komáry, takže i tyto produkty můžete pořídit až na místě v destinaci, kam se chystáte.
- Vyhazujete mapy? Nevyhazujte! I v době, kdy máme všechny mapy světa v telefonu, si na dovolené často ráda beru mapy a nechávám si do nich od místních lidí ukázat, co určitě musíme navštívit. Byla by ale škoda je vyhodit. Proto pokud vozíte někomu dárky, zabalte je do map! Dárky z cest se většinou nebalí, ale proč ne, když to jde udělat takto efektně a navíc ekologicky. 
- Žehlíte si, nebo kulmujete vlasy a nemáte na žehličku obal? Někdy trvá, než žehlička opravdu vychladne dlouho, můj tip je, že na ni můžete použít kuchyňskou chňapku. Nemusíte tak čekat, než úplně vychladne a do kufru ji můžete zabalit ještě za tepla. 

Adela Kožinová

Adela Kožinová

Redaktor

Více článků

Jsem máma nádherné holčičky, která se mi narodila, když mi bylo skvělých 19 let. Původně to vypadalo jako nejhorší věk pro dítě, postupem času se ale ukázalo, že lepší načasování být nemohlo. Taky jsem studentka, studuji religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Několik let se také řadím mezi vegetariány, jsem totiž milovník zvířat, milovník všeho živého...

Chcete přispívat do našeho krasoblogu?

Kontaktovat