Menu

Přesedlejte na #Fairtrade bio bavlnu - Přírodní produkty na jednom místě, kosmetika-domácnost

Přesedlejte na #Fairtrade bio bavlnu

Přesedlejte na #Fairtrade bio bavlnu

Ekologie
zveřejněno 04.11. 2019
Markéta MARKÉTA, redaktor
1075x
5 minut čtení

Všimli jste si, že se v některých směrech tak trochu vracíme o kus zpět? Jako kdybychom udělali někde chybu a chtěli ji napravit. Teď se chvilku nebudeme bavit o plastech. Dnes bych se zachumlala do téma: BAVLNA! Přesněji řečeno bio bavlna... 

Podle mě je to jeden z nejvýznamnějších objevů lidstva. Podle nálezů ze 4. tisíciletí př. n. l. v Pákistánu nebo 7000 let staré textilie z Egypta nebo z Mexika dokazují, že bavlna je nedílnou součástí lidského života už od nepaměti. Ohromné množství věcí kolem nás je z bavlny a my si to ani neuvědomujeme. Jenže... Jak jsme zvyklí si to jako lidstvo většinou dost zjednodušovat, ta bavlna, která je všude kolem nás, je pěkně na prd. Hned vysvětlím proč.

Říká se jí "konvenční" a je plná chemie. A vy už jistě víte, že všechny ty látky, které jsou obsažené v klasických hygienických potřebách z drogérky, nejsou pro křehký a náchylný ekosystém ženy i dětí vůbec dobré. Taky nejsou dobré pro přírodu. S tímto odpadem se nedá nic dělat a většinou tak končí ve spalovnách nebo na skládkách.  

A jaký je mezi konvenční a bio bavlnou rozdíl?

Začnu tou horší a rozsáhlejší variantou. Pěstování a výroba konvenční bavlny jede obecně na ohromných plochách. Kde se několik sezón po sobě pěstují ty nejvýnosnější odrůdy, u kterých je jejich výnosnost ještě podporována chemickými pesticidy a umělými hnojivy. Protože bavlník vyžaduje specifické podmínky, většina plantáží se nachází na území třetích zemí. A tam neplatí přísné normy jako v EU nebo USA. Pro zemědělce je to jednoduché: maximální výnos za ty nejnižší náklady. Chemie je při tomto byznyse používána od vysazení až po zpracování konvenční bavlny. Z přírodního produktu tak nezůstane vůbec nic. Jde o dost choulostivou plodinu podléhající škůdcům a na její pěstování padne až 16% celkové světové spotřeby pesticidů. A to zabírá jen 2,5 % zemědělské půdy. S lidskou sílou je to většinou také velmi špatné. Většina výroby je v rozvojových zemích, kde lidé pracují za almužnu, která jim zpravidla nestačí ani na důstojný život. 

Na druhé straně je ekologické pěstování bavlny. To minimalizuje používání synteticky vyráběných hnojiv na absolutní minimum, které je však šetrné. Nebo jej nepoužívá vůbec. Je kladen ohled na to, aby byla zachována rovnováha ekosystému a výroba nezatěžovala životní prostředí. Pěstuje se podle starých zvyklostí. Díky rotování pěstovaných plodin a hnojení přírodně, třeba kompostem, se udržuje půda zdravá a živá. Plevel se nehubí chemickými postřiky, ale plením, okopáváním a mulčováním. Používají se přírodní insekticidy, jako je třeba vysazení určitých plodin, čímž se podporuje výskyt přirozených nepřátel škůdců. Sběr květů často probíhá ručně nebo šetrnějším způsobem. Bavlně tak zůstanou její původní a přírodní kvality. Při těchto provozech se taky více kouká na pracovní podmínky dělníků. Nemusejí přicházet do styku s chemikáliemi. Většinou bez ochranných pomůcek. 

Ekologické pěstování v souladu s fairtrade principy zaručuje například certifikát jménem GOTS. Označení Organic cotton totiž skoro nic neznamená. Nezaručuje žádný podíl biobavlny ve výrobku, jen informuje, že tam je. Trochu podvod, nemyslíte?  

Taková biobavlna je s nebělenými materiály nejšetrnější k přírodě a pokožce, která je naším největším orgánem, který dýchá.

Folly.cz | Fair-trade bio bavlna článek

Hurá! Máme pratelné odličovací tampónky!

Tohle téma už tu bylo jednou naťuknuté. Ráda to však zopakuju. Já dřív za rok vyplácala cca 5 odličovacích tampónků denně. Čistím si pleť ráno i večer. To je moře odpadu - 1200 kousků jen za pleť ročně - který nelze recyklovat a jde tedy na skládku a nebo rovnou spálit. Minule jsem vás chtěla přesvědčit, ať to uděláte jako já, a to, že použijete mýdlo a přírodní houbičku. Vy jste mi však ukázali, že už je hromada možností, jak si tampónek vyrobit. Ty háčkované mě dostaly nejvíc. 

A abyste věděli, že vás tady všichni bedlivě posloucháme a sledujeme vaše nápady, právě nám přišly tampónky z biobavlny, ekologické a tak moc heboučké. Dají se prát do úmoru a jsou v praktickém pytlíku. A perlička: jsou české! A nejsou drahé. Jejich koupě se vám naproti jednorázovkám vyplatí.

Budu ráda, když přidáte svůj názor a věřím v to, že většina z vás, co mé články čte, už podniká nějaké kroky k jednoduššímu životu bez zbytečného odpadu a chemie.

 

Markéta

Markéta

Redaktor

Více článků

Patří k Folly týmu. Miluje přírodu, postupně přechází na přírodní kosmetiku a ekodrogerii. Zbožňuje vaření, protože jídlo je nejlepší neřestí, design v celé jeho šíři a své dva psy, které našla v útulku a pomalu je vypiplala ke skorodokonalosti :-)

Chcete přispívat do našeho krasoblogu?

Kontaktovat